Dünya’nın en Popüler Turist Destinasyonu: Bali

Ben demiyorum, anketler böyle diyor, nitekim gidince de görüyorsunuz, Küçük Sunda adalarının 6000 kilometrekarelik bu adasına 4 milyon adalıya ek olarak bir de yılın her mevsimi haftada onbinlerce turist eklenince kendinizi bir adaya değil de metropole gitmiş gibi hissediyorsunuz.

Bali’de en sık karşılaşacağınız turistler Aussiler. Avustralya’ya çok yakın olması, ucuz hava ulaşımı, ucuz içki ve güzel plajlar nedeniyle adanın her yerinde Avustralyalılara rastlıyorsunuz.

Bali Denpasar’da Ngurah Rai Uluslarası Havaalanı mevcut. Ortalama büyüklükte bir havaalanı, 2 gün koltuklarında sabahladım, iyi biliyorum 🙂 Wifi güzel çalışıyor. (tamam her zaman abartmayı seviyorum) Bali’de toplu taşıma yok bu nedenle havaalanından şehre gidebilmenizin tek yolu taksi. Havaalanı taksicileri sabit fiyatlı(yine de turist olduğunuz için kazıklamaya çalışacaklardır) Havaalanından Seminyak yaklaşık 120bin Rupiah(30 Tl) kadar tutar ki sadece 10 kilometrelik bu yol ve Endonezya şartları düşünüldüğünde gayet fazla. Bir diğer yol ise havaalanının dışına çıkıp BlueBird taksiye binmek. Ya da eğer yapabiliyorsanız internet aracılığıyla kendinize bir motor taksi bulup onunla şehri gezmek ve ulaşımınızı sağlamak.

Bali’ye geliş yolu sadece hava yolu değilse de en mantıklısı bu. Çünkü trenle Java adasında Banyuwangi’ye gelmek neredeyse bir gününüzü alıyor ve çok yorucu, Banyuwangi’den de feribotla Bali’ye geçebiliyorsunuz. Hava yolunun da çok ucuz olması nedeniyle tren sadece benim gibi bir doğal afete maruz kaldığınızda uçuşlar iptal edilirse alternatif haline geliyor.

Bali adasında konaklama seçenekleri için öncelikle amacınızın ne olduğunu bilmeniz lazım. Aussilerle hippi gece hayatı diyorsanız Kuta’da, balayı diyorsanız adanın birkaç noktasına dağılmış resortlarda, yoga ve yeşil yaşam diyorsanız Ubud’da, turistik ortamdan uzak bir yer ve huzur arıyorsanız ise kuzeyde Batur çevresinde konaklamanız gerekir.

Bali’ye geliş sebebiniz nolursa olsun bir Bali seyahati bana göre üç aşamadan oluşmalı; 3 farklı lokalizasyonun da tadına bakılmalı, sonuçta buralara kadar bir daha ne zaman geleceksiniz.

  1. aşama; Kuta- Seminyak: Gece hayatı sevmezseniz de ucuz içkinin, Bali’nin gerçek yüzünün, kalabalığının ve gürültülü sarhoş Avustralyalıların nasıl olduğunu görmeden geçmemek lazım.
  2. aşama; Ubud; Maymun ormanı, yoga kampları ve pirinç tarlaları ile size unutulmaz anlar yaşatacak bölge
  3. aşama ise Göller Yöresi(Burada konaklama sıkıntısı çekerseniz Ubud’dan günübirlik gelebilirsiniz) Adanın ruhani yüzü ve en güzel tapınakları da bu bölgede…

Bali deyince akla tapınaklar geliyor, başınızı nereye çevirseniz bir tapınak görüyorsunuz. 25000 tapınak, 3 milyondan fazla sunak olan bu adada doğal olarak hepsini gezmeniz mümkün değil, zaten bir süre sonra tapınak gezesiniz de kalmıyor, bu nedenle bana göre en güzel ve meşhur olanları sizin için bölge bölge yazacağım.

Eğer Bali’de özel bir amacınız yoksa iki bölgede konaklayarak gezme işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü bu adada gerçekten ciddi bir trafik sorunu var, genel olarak motorlar da trafikle birlikte aksalar da bazı bölgelerde motorlar için otoban var, biraz olsun sizi o yoğun trafiğin içinden alıyor, o yüzden eğer kullanmayı biliyorsanız, napın edin motor kiralayın.

Bali adasının kuzey bölümünü Ubud yazımda anlattım. Bu yazımda da Denpasar Kota bölümünden bahsedeceğim. Adanın kalbi burası. Burayı ziyaret etme sebepleriniz resort hoteller, deniz, havuz, hippie hayatı, ucuz içki, zincir restoranlar olabilir.

Bali adasında konaklamayı bütçenize göre yapacaksınız tabi, hostelde kalmayı planlıyorsanız Kuta, 5 yıldızlı balayı tatili için Nusa Dua, daha sakin ve nezih bir yer arıyorsanız ise Seminyak bölümü tercih edebilirsiniz. Havaalanı otelleri de denize çok uzak olmamakla beraber, ekonomik oluşu ve yeme içme alışveriş bölgelerine yakın olduğu için tercih edilebilir.

Bali aşırı turistik olduğundan bence doğal güzelliğini yitirmeye başlamış. Denizi o güzelim Asya adaları denizi değil, kumsal güzel olsa da çoğu yerde gördüğünüz şey tropikal ağaçlardan çok yanyana dizilmiş resortlar olunca insan kendini yakınlardaki henüz bu kadar popüler olmamış adalara atmak istiyor.

Bu bölgede ziyaret edebileceğiniz tapınaklardan biri Uluwatu tapınağı. Denizden 70 metre yükseklikte bir kayalığa kurulmuş bu Hindu tapınağın hikayesi 1000 yıl öncesine dayanıyor. Bali dilinde “ulu” tıpkı Türkçe’de olduğu gibi “yüksek”, “watu” da kaya demek. Tapınağın hemen yanındaki ormanda yaşayan ve tapınağın çevresinde göreceğiniz maymunların bu tapınağın koruyucuları olduğuna inanılıyor. Maymunlar koruma altında ama siz değilsiniz bu nedenle de bu tapınağa(maymun olan tüm ortamlara) giderken yanınızda yiyecek, poşet bulundurmayın, üzerinizde takı, güneş gözlüğü kesinlikle maymunların size olan ilgisini artıracaktır. Ayrıca bazı maymunların yankesici olarak yetiştirildiği söyleniyor, (her ne kadar dini bir ortamsa da oluyor işte arada)

 

Uluwatu tapınağına giriş için kıyafetlerinizin uygun olması gerekmekte, hazırlıklı değilseniz orada kıyafet veriyorlar. Tapınağa giriş ücreti yaklaşık 10 TL(2016) Tapınağın günbatımı manzarası nedeniyle bu saatler gerçekten çok yoğun. Her gün saat 18-19:00 arası amfi tiyatroda Kecak gösterisi var. Yoğun kalabalıktan dolayı izlemesi biraz işkenceye dönüşüyor, Her iki bölgede de izlemiş olanlar Ubud’dakini öneriyor. Kecak dansı ücreti de 30 TL kadar. Resimlerde de gördüğünüz gibi doğallıktan uzak bu amfi tiyatro görünümü de kapitalizme dayanmanın sınırlarını gösteriyor.

Tapınaklardan başlamışız madem bir diğer ünlü tapınak da Tanah Lot Tapınağı. Kuta’ya 20 km uzaklıkta olan bu tapınak da günbatımı ile meşhur. Tapınağa gelmek için tur satın alabilir, araba veya motor kiralayabilirsiniz. Araç kiralamaktan bahsederken aslında kastettiğim kendi aracınızı kiralamak değil. Trafiğin soldan akması ve yoğunluğu hem de her yere ödeyeceğiniz park ücreti sizi yıldırmasın diye birden fazla kişiyseniz sizi günlük gezdirecek bir taksi, tek kişiyseniz ise motor taksi kiralamak bu ada için en uygun seçenek.

Tanah Lot tapınağına giriş ücreti ort. 15 TL, Kecak da izlemek isterseniz +15 TL

Bali’de tapınakların sonu yok, her evin, her ailenin, hemen her otelin kendine özel tapınağı ya da bir heykeli var. Anlayacağınız üzere Hindular çok inançlı. Bu çevrede bahsettiğim tapınakların bir özelliği olmasa da konum itibariyle değerlenmişler.

Ben Seminyak’ta konaklamış çok da memnun kalmıştım. Seminyak plajı ve Double Six Beach; bu çevrede konaklamaya karar verdiyseniz yorulmadan denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajlar.

Eğer ulaşım sıkıntınız yoksa Nusa Dua‘ya da plaja gidebilirsiniz ama orada konaklamıyorsanız Seminyak’a pek bir üstünlüğü yok.

Eğer saklı bir cennet arıyorsanız size önerebileceğim yer Blue Lagoon Beach olur ki sanki Bali’nin 20 yıl önceki hali, şimdiki Filipinler gibi.

Bali’de yapılması gereken şeylerden biri de tabii ki bali masajı. Otel, spa salonlarında masaj yaptırabileceğiniz gibi Seminyak’taki kauför-masaj salonu gibi yerlerde de çok ucuza masaj yaptırabilirsiniz.

Adanın deniz-kum-güneş üçlemesinden sıkılırsanız size Seminyak’ta önerebileceğim bir aktivite; Museum Trick Art 3D. 3 boyutlu eğlenceli tablolarla dolu bu müzede hangi yaştan olursanız olun, tablolarla eğlenceli fotoğraflar çekilmeye bayılacaksınız. Giriş ücreti 30 TL civarı.

Bali’de pek tabii daha yapılacak pek çok şey var ama bazen de hayatı sakin yaşamalı, bulunduğu yerin tadını çıkarmalı insan. Bana göre de güzel bir yemek ve bar da bir ülkenin olmazsa olmazları arasında. Yemek olarak nasi campur ve sebzeli noodle vejetaryan yaşamıma çok uygun olduğundan başka yemek aramadım. Onu da en güzel Seminyak’taki salaş mekanlarda buldum. İtalya’dan Bali’ye göç etmiş bir arkadaşımın açtığı otantik mekanda pizzayı da yemeden geçmedim tabi. Endonezya’da yeme-içme konusunu Endonezya yazımda ayrıntılı anlattım.

Kuta’da Avustralyalılarla o daracık sokaklarda adım bile atamadığım mekanlarda da takılıp, Bali’nin gerçek profilini gördükten sonra bir de nezih ve farklı bir bara gideyim demişken Rock Bar‘ı buldum. Kalabalığına rağmen deneyimlenmeli diye düşünüyorum. Bir diğer seçeneğiniz de Seminyak WooBar olabilir.

Eğer Bali seyahatiniz uzunsa mutlaka Nusa adalarını da deneyin derim.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir