Deniz, Kum, Güneş… Parti: Boracay

Boracay; Filipinlerin olmazsa olmazı bence… Hayatım boyunca plaj tatili sevmemiş, denizle arası pek iyi olmayan, hayatında plajda 15 dakikadan fazla uzanmışlığı bulunmayan macera tatilcisi ben söylüyorum. Bu adanın ne çekiciliği var anlamış değilim ama benim ruhuma, bedenime, tüm hücrelerime iyi geldi.

Gitmeden önce ya sıkılırım ben orada napacam bütün gün falan derken bir daha dönmek istemedim dersem yalan olmaz… Adada ne var diye soracak olursanız, aslında hiçbirşey, sadece deniz, kum, güneş ve parti…

Aslında Boracay hakkında anlatacak pek birşey yok, İşte plajın, denizin ve dinlenmenin tadını çıkaracaksınız ama gidiş yolları hakkında bir iki bilgi vereyim,aklınızın bi köşesinde dursun…

Manila’dan Boracay’a gitmenin iki yolu var, birisi tekne birisi de havayolu. Neden Manila diyorum, çünkü Manila Filipinler geziniz sırasında sıklıkla uğrayacağınız bi yer. Tüm ulaşımın merkezi Manila…

Şimdi size birkaç seçenek sunacağım kararınızı keyfinize göre değil bütçe ve zamanınıza göre vereceksiniz.

1)Deniz ulaşımı: Bol zaman, çok az bütçesi olanlar için

2)Kalibo Havaalanına uçuş: Orta zaman, orta bütçe

3)Caticlan Havaalanına uçuş: Az zaman, iyi bütçe

4)Helikopter: Yüksek bütçe

1)Deniz ulaşımı: Bu ulaşım için en ucuz seçenek dedim ama sadece ulaşımı ele aldığınızda aslında ikinci seçenekten pek farklı değil. Ama pek çok blogda en ucuz seçeneğin bu olduğunu görürsünüz, sebebi şu; bu ulaşım aslında size 1 gecelik konaklama ve yemek de sunuyor bu nedenle açık ara öne geçiyor.

Bu ulaşım için Manila’dan Batangas’a 2 saatlik otobüs yolculuğu yapıyor ve daha sonra gemiye biniyorsunuz. Manila’dan Caticlan’a 10 saatte varan bu geminin sabah 10 ve akşam 9’da 2 seferi var ve genel olarak tercih edilenin hangisi olduğunu artık siz düşünün. 20-22 dolar civarında fiyatı var. travel2go sitesinden biletinizi online olarak satın alabilirsiniz.

2)Kalibo havaalanı: Bu seçenek bence en mantıklı seçenek. Sebepleri

  • Size esnek ulaşım saatleri sunuyor, çünkü Caticlan havaalanına 15:00’dan sonra uçak yok ama Kalibo’ya gece de varabiliyorsunuz.
  • Malum bir tropikal adaya uçuyorsunuz ve burada hava koşulları değişken. Caticlan havaalanına sık sık hava koşullarının uygunsuzluğu nedeniyle seferler iptal edilse de Kalibo’ya az rötarla uçabiliyorsunuz.
  • İki havaalanı arasında belirgin fiyat farkı var.

Kalibo havaalanına uçtuktan sonra dışarıda sizi bekleyen minivanlardan birine biniyorsunuz. Ortalama fiyat 5 dolar civarında. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonunda Caticlan bot istasyonuna varıyorsunuz, botla 20 dakikalık bir yolculuk sonrası Boracay’a varıyorsunuz. Buradan da gideceğiniz otele triportör ile geçebilirsiniz.

Karışık gibi gelebilir ama aslında değil, gideceğiniz güzergah belli, her bir gardan çıktığınızda zaten sizi bekleyen birileri mevcut ama yine de endişeleriniz varsa paket alabilirsiniz

 

 

 

3)Caticlan havaalanına uçuş: Bu havaalanına da uçtuktan sonra yine Boracay’a geçmek için Caticlan feribot istasyonuna gidip bota biniyorsunuz. Gerisi bildiğiniz gibi.

4)Helikopter: Param var derdim yok diyorsanız, bu noktalardan herhangi birinden helikopter kiralayabilirsiniz.

Bir de size bir güzellik yapayım nerede kalmak daha uygun onu da kısaca anlatayım.

Adanın her noktası ayrı bir güzel. Burada da yine seçenekler mevcut.

Boracay 3 bölgeye ayrılmış durumda. Birbirlerine uzak değiller ama yürüme mesafesi olduğu da söylenemez.

Station 2: Adanın kalbi. Eğlence, yemek, alışveriş merkezi, barlar, etkinlikler ve meşhur White Beach burada. Ben burada konakladım ve son derece memnun kaldım. Plaj ve herşey 1 dakikalık yürüme mesafesindeydi ve otelim çok ciciydi. Filipinler’deki kahve eksikliğimi de plajdaki Starbucks’la giderdim. Bu bölgedeki oteller diğer zonlara göre fiyat fayda dengesi düşünüldüğünde biraz daha pahalı ama ulaşıma para vermiyorsunuz.

Station 1: Yapak bölgesi, Puka beach burada. Nezih bir bölge. Bana göre daha çok balayı kesimi. Adanın en lüks otelleri burada ve fiyatları uygun. Çoğu otelin White Beach’e shuttle hizmeti var.

Station 3: Manoc bölgesi. Ada hayatını hissedeceğiniz bölge. Burada da büyük oteller bulabilirsiniz ama diğer iki zona göre daha sakin ve huzurlu.

Seçim size kalmış.

Yalnız otel seçerken lokasyonuna dikkat edin. Çünkü bazı oteller plaja yakın diyerek size Bulabog plajını yani adanın doğusunu gösterir, Bulabog plajı dalgalı bir plaj, sörfçü değilseniz pek zevk alacağınız bir plaj değil. Adada ulaşımı triportör ile sağlayabilirsiniz. Bu nedenle hangi bölgede kalırsanız kalın ulaşım rahat.

 

Boracay; ne çeşit tatil severseniz sevin hoşlanacağınızı düşündüğüm bir ada, yine de seçim size kalmış, bazen de dinlenmekte kumlara uzanıp hayatın tadını çıkarmakta fayda var.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir