Tatlı Krizi Tutanlara Çiya Puding

Türkiye’de vejeteryanlık bir bakıma sebze meyve ile ilerliyor da veganlık gerçekten zor. Ancak büyükşehirlerde büyük marketlerde ulaşabileceğiniz ürünler var ama çoğu ithal olduğu için fiyatlar da bir o kadar el yakıyor.

Hepinizin bildiği gibi uzun süredir vejeteryan besleniyorum. Kokusu ağır geldiği için de yumurta ve süt gibi ürünleri günlük hayatımda tek başına tüketemiyorum. Hayvansal ürünlerin benim hayatımdaki tek yeri fırınım. Bu ürünleri ancak tatlıların, keklerin içinde kokusu olmadığı sürece yiyebiliyorum.

Almanya’ya taşındıktan sonra mutfağımı sadece biraz Alman kültürüne uyarlarım sanıyordum. Eşimin de vejeteryan oluşu işimi çok kolaylaştıracaktı. Ama bu süreçte eşimin histamin intoleransı ile tanıştık. Onunla ilgili daha sonra bir yazı yazarım ama kısaca bahsetmek gerekirse histamin intoleransı olan insanlar doğada varolan yiyeceklerin sadece %5 kadarını yiyebiliyorlar diyebilirim. Asitli tüm yiyecekler, (limon, portakal) domates, mantar, kakao, ceviz, fındık ve daha akla gelmeyen pek çok şeyi yemeleri yasak. Durum böyle olunca mutfakta büyük bir dönüşüme gitmemiz gerekti. Bana da yeni tarifler ve yeni lezzetler yaratma görevi düştü.

Çiya artık hemen herkesin kulağının aşina olduğu bir tohum. Son zamanlarda da Türk mutfağında ve marketlerinde de yerini almaya başladı. Şimdi size burada yararlarını anlatmayacağım zaten yeterince duymuşsunuzdur. Çiyanın en önemli özelliği bir sıvı içerisine konulup bekletildiğinde jölemsi bir kıvam alması. Bu nedenle pişirmeye gerek kalmadan miktarını ayarlayarak ister smoothie isterseniz de puding kıvamında kullanabilirsiniz.

Tarif aslında çok basit. Genel olarak çiyanın 6 katı hacmine ulaşabildiğini hesaplayarak kendi ölçünüzü zamanla yaratabilirsiniz. Ben aşağıda hindistan cevizi sütü ile yaptığım tarifi vereceğim ama siz dilerseniz badem veya soya sütü, yoğurt veya quark kullanarak da yapabilirsiniz. Bunları bulamam sadece normal süt bulabilirim diyorsanız, çiyayı daha fazla kullanarak aynı kıvama ulaşabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü aromalı olduğu için en tercih edileni fakat aşırı yağlı oluşu beni rahatsız ediyor. Benim en sık tercihim ise yulaf sütü. Hem inanılmaz faydalı hem de çok hafif.

Çiya pudingi ( 2 kişilik) Hurmalı Bademli;

2 dolu yemek kaşığı çiya tohumu

250 ml hindistan cevizi sütü

1 kaşık bal( tercihen)

istenilen kuruyemiş veya meyveler

 

 

Yapılışı;

*Süt, bal ve çiya tohumlarını bir karıştırma kabında karıştırın. Ben bu aşamada kokusunu vermesi için tarçını da ekliyorum.

*Buzdolabında en az 3 saat mümkünse 1 gece bekletin.

*Tohumlar dibe çökeceği için ara ara karıştırın.

*Yine aromasını vermesi için ben iki hurmayı minik küpler halinde keserek karışıma atıyorum.

*Servis kaselerine alarak istediğiniz biçimde süsleyin.

Bu kadar kolay. Hepinize afiyet olsun.

Sağlıklı günler!