Zencefil Kokulu Adamlar: GingerBread Man

Bilirsiniz benim için gezginlik müze gezmek binaları dolaşmak değil, gezdiğim ülkelerin ruhunu anlamaktır. Yani toplumun dilini, adetlerini, dinlerini ve kültürlerine ait pek çok şeyi öğrenmek ve pek tabi yemeklerini…

Her ne kadar pek çok kültürün gelip geçtiği bir ülkede yaşıyor olsak da Hristiyan nüfusun az olması nedeniyle Christmas pek bildiğimiz birşey değil. Biz kutlamıyor olsak da ben; yeni yıla yaklaşan bu günlerde eğer seyahatteysem kırmızı ile yeşilin muhteşem uyumuna, dev süslü çam ağaçlarına, sokaklardaki pırıltılara ve evlerden yükselen tarçın ve zencefil kokularına bayılıyorum.

Gingerbread man olarak bilinen bu kurabiyeleri tabi ki bu formda yapmanız şart değil. Bu tarifi annelerin pek seveceğini düşünüyorum çünkü içinde şekerden çok pekmez kullanılıyor ve minikler için pek yararlı tarçın ve zencefil var. Benim çevremdeki minikler “cincirmen” i çok sevdikleri için yılbaşında bunlardan bol bol yaptık. Hem çocuklarla beraber süslemesi de pek keyifli.

Çok kısa zamanda “gingerbreadhouse” yapımında da başarıya ulaşacağımı düşünüyorum. Şimdilik duvarları ayakta tutamıyorum 🙁

Malzemeler(orta boyda bir kalıpla yaklaşık 30 kurabiye için)

3 su bardağı un

3/4 su bardağı esmer/beyaz toz şeker

1/2 su bardağı üzüm pekmezi

100 g tereyağ

1 yumurta

1 çay kaşığı tuz

2 tatlı kaşığı tarçın

2 tatlı kaşığı zencefil

1 paket vanilin veya 1 tatlı kaşığı vanilya özütü

 

 

 

 

Yapılışı;

Tereyağ ve şekeri karıştırdıktan sonra içine yumurta ve pekmezi ekleyip karıştırıyoruz.

Ayrı bir kapta diğer bütün kuru malzemeleri elemeden harmanlayıp diğer karışımın içine ekliyoruz. Karışım ele yapışmayacak bir kıvam aldığında streçleyip yarım saat buzdolabında dinlendirdikten sonra iki yağlı kağıdın arasında merdaneyle açıp kalıbımızla keserek tepsimize diziyoruz.

Orta dereceli fırında(170 derece) 7-10 dakika arası pişirip fırından çıkarıyoruz. Fırından ilk çıkardığınızda yumuşak olacaklardır daha sonra sertleşirler bu yüzden sakın sertleşene kadar pişirmeyin ve kesinlikle kızarmadan fırından alın. Yoksa çok sert kurabiyeleriniz olur.

Süsleme için Dr. Oetker’in bir pakette 4 renk olan süsleme glazürlerini ve renkli şeker hamurlarını kullanabilirsiniz.

Herkesin birbirinin diline, dinine, kültürüne saygı duyduğu mutlu ve huzurlu nice yıllara…

Afiyet olsun. Mutlu yıllar.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir