İrmik Helvası

Bu tarif tabii ki tatlılar başlığına da girebilirdi, ama ben bu tarifi buraya koydum, çünkü Türkiye’de vegan/vejeteryan olmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Hepsinin ötesinde süt ve ürünlerine alerjiniz olabilir, laktoz intoleransınız olabilir.

Aslında durum şu Türk tatlıları arasında tabii ki sadece sütlü tatlılar yok, şerbetli tatlılarımız aslında çoğu vegan uyarlama yapılabilen tatlılar. Ama Türkiye’de daha doğru dürüst bir vegan cafe/lokanta bile yok. Hal böyle olunca “hindistancevizi sütüyle yaptığımız tatlı menümüze, bak bizim nefis helvalarımız da var, ekleyebiliriz” diyebilecek kimse de yok. Yani aslında sanki vegan yaşam hep “raw food”yediğiniz sağlıklı bir yaşammış gibi geliyor akla, evet, tamam, hepimiz sağlıklı yaşamaya çalışıyoruz ama itiraf edelim hepimizin de canı zaman zaman tatlı çekiyor. Yani en azından benim. O yüzden gelin ben size hem vegan hem alternatifli olarak bir irmik helvası tarifi vereyim de biraz ağzımız tatlansın.

Malzemeler(2 Kişilik)

1 su bardağı irmik

1/2 su bardağı sıvı yağ(Margarin seviyorsanız 100 g margarin)

2/3 su bardağı toz şeker(Ben 1/2 kullanıyorum az şekerli seviyorum, siz kendi dozunuzu ayarlarsınız)

1 çorba kaşığı dolmalık fıstık

2 su bardağından biraz az su

 

Malzemeler;(2 kişilik) (Normal Tarif)

1 su bardağı irmik

100 g tereyağ

2/3 su bardağı toz şeker

1 su bardağı su

2/3 su bardağı süt

1 çorba kaşığı dolmalık fıstık

 

Yapılışı;

  • Yağınızı tencereye koyun. Fıstıkları üzerine atıp kavurmaya başlayın. (Hayat pahalılığının ve kuru yemişlerin ne kadar pahalı olduğunun farkındayım. Bu nedenle size her zaman tarifleri en ucuz maliyetli ve en kolay bulabileceğiniz malzemelerle vermeye çalışıyorum) Bu fıstık helvanın olmazsa olmazı değil. Hatta gerçek şu ki ben helvanın içinde sevmiyorum bile. Kullanmak isteyenler için bu maddeyi özellikle söylüyorum çünkü bazı tariflerde fıstığı irmikle beraber kavurmaya başlamanız söyleniyor. Ben o zaman fıstığın çiğ kaldığını düşünüyorum, o nedenle önceden kavurmanızı tavsiye ediyorum.
  • İrmiği ekleyip rengi koyulaşıncaya kadar kavurmaya devam edin. Kavurma işlemini yaparken ocağı orta kısık ateşte tutarsanız, irmiğin yanmasını engellersiniz.
  • Ayrı bir kapta suyu kaynatıp, içerisine şekeri ekleyip eriyene kadar karıştırın. Süt kullanacaksanız onu da karışıma ekleyin. Kettle’da suyu kaynatıp bir kabın içerisinde karıştırabilirsiniz.
  • İrmikler iyice koyulaştıktan sonra suyu döküp karıştırın, tencerenin kapağını kapatın ve ocağın altını kapatın. İrmik kendi ısısıyla suyunu çekince daha yumuşak ve lezzetli bir helvanız olacaktır.
  • En az 10 dakika demlendikten sonra kapağı açın karıştırın ve servise hazır.
  • Servis için tarçın, ceviz, fıstık ve dondurma kullanabilirsiniz.