Yolunuz Düşerse: Malezya

Malezya denilince nedense aklımda hep kötü bir resim vardı, sanki fakir ve gelişmemiş bir Müslüman ülkesi, hatta meşhur Twin Towers bile bu resmin önüne geçememiş olacak ki hiç araştırmadan bir gün bir arkadaşın daveti üzerine uğradığım Kuala Lumpur’da büyük bir şok yaşadım. Beklediğimden çok öte gelişmiş, modern ve temiz bir ülke ile karşılaştım.

Malezya son yıllarda turizm alanında da büyük gelişmeler kaydetti, tropikal ada keyfinin yanında ekonomik oluşu ile de öne çıkan bu ülkenin plajları pek yakında popüler tatil yöreleri arasına girecek gibi…

Malezya deyince akla Kuala Lumpur gelse de aslında KL’de yapılacak fazla da bişey yok. Ama bir Malezya seyahati Twin Towers fotoğrafı olmadan olmaz di mi? Ya da Batu Caves? O zaman Kuala Lumpur’a bir uğranacak….

Malezya’ya plaj tatili için geliyorsanız muhtemelen Langkawi mi Penang mı ikileminde kalacaksınız; gidecekler için kısa bir bilgi olsun;

Penang; sıradan plajlar, tarih, kültür, yemek ve daha bütçeli bir tatil sunarken, Langkawi ise daha güzel plajlar ve daha kaliteli bir balayı tatili sunuyor. Bununla birlikte Langkawi outdoor aktiviteleri ile açık ara Penang’ın önüne geçiyor, seçim sizin….

Nüfusun büyük bölümü Malay ve Müslüman olsa da Malezya’da Müslüman kültürden çok karma bir kültür veya Hint akımını daha çok hissediyorsunuz. Her ne kadar tanıştığınız lokallerin çoğunun isimleri bildiğiniz isimler ve Müslüman olsalar da, yemek kültürleri ve hatta yemek yeme stilleri bile Hindu.

Yemek demişken bu kadar farklı kültürün yaşadığı ülkede dilediğiniz her çeşit kültüre ait yemeği de bulabiliyorsunuz. Yine sokaklarda street food olarak bol miktarda deniz ürününe rastlamak mümkün.

Malezya ekonomik bir ülke, bu ülkede de ulaşımda mutlaka Uber ya da Grab kullanın, normal taksi kullanacaksanız pazarlık veya taksimetreyi unutmayın.

Malezya ekonomik gücünün %90’ını palmdan kazanan bir ülke olduğu için ülkenin hemen tamamı palmiye ağaçlarıyla kaplı. Mutlaka bu ormanlara da bir uğramak gerekir.

Malezya’nın para birimi Ringgit. Bir dolar yaklaşık 4.5 MYR. Ortalama bir restoranda 10-20 Ringgite karnınız doyuyor.

Malezya’da turistlere alkol serbest olsa da aslında Müslümanlara alkol satışı yasak. Özellikle Batı Malezya’da yakalanılırsa cezası bile var. Malezya’nın lokal birası Guiness Anchor Berhad, o konuda da bazı sıkıntılar var ama denemek isteyenler bulabilirler.

Bir de Malezya Güneydoğu Asya’nın 3. büyük otomobil üreticisi. Çok şeker mini minicik arabaları var. Ben onlarla dolaşmaktan keyif aldım, denk gelirseniz deneyin, ha trafik bu ülkede soldan akıyor dikkatli olun.

Malezya hakkında aklıma gelenleri şehirler listesinde de irdelerim ama ilk izlenimlerim bu kadar.

Malezya çok düşük beklentiyle gittiğim ama inanılmaz mutlu olduğum ve eğlendiğim bir ülke oldu. Bu ülkeyi özellikle ziyaret etmiyorsanız da, yakınlarda bir yerlerdeyseniz mutlaka kısa bir ziyaret yapın derim.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir