Dünya’nın 7 Doğa Harikasından Birini Ziyaret

Filipinler; her bir yazımda söylüyorum, çok güzelsin, en güzelsin ama bir o kadar da zorsun.. Filipinler’de bir adayı ziyaret etmek demek bile o adanın tamamını görmek anlamına gelmiyor. Mesela Palawan, bu yıl ikinci kere dünyanın en güzel adası seçildi. Ama Palawan da en zor destinasyonlardan biri. Bir tarafında dünyanın 7 harikasından biri olan Yeraltı nehri, bir tarafında muhteşem plaj ve adalarıyla El nido, ikisi arası ortalama 6-7  saatlik zorlu bir yolculuk, sizi bayağı yoruyor, her bir adada söylediğim gibi değiyor mu değiyor ama keşke daha kolay olsaydı da dedirtiyor.

Bilmem kaçıncı kez Manila Havaalanına geldikten sonra bu sefer de Puerta Princesa(PP) Havaalanına geliyorum. Buradaki otellerin güzel tarafı hemen hepsi sizi havaalanında karşılıyorlar. Ben de anacaddeye yakın bir otelde rezervasyon yaptırmıştım ve yine bi akşam büyük yorgunlukla Pp’ye varıyorum ve otel görevlisi beni havaalanından alıyor. Pp’deki amacım da Underground River(UR) ziyareti.

Filipinler’de bazı şeyler gerçekten zor, neden olduğunu anlamadığınız izinler falan, UR’deki sorun da günlük ziyaretçi sayısının sabit tutulması. Özellikle turistik mevsimlerde bu tur için önceden rezervasyon yaptırmak şart oluyor ama ben yüksek sezonda gitmediğim için şanslıyım ve bir sonraki güne rezervasyon yaptırabiliyorum.

Underground River: 2011 yılından beri Dünya’nın yeni yedi doğa harikasından biri. Görmeye değer mi diye soracak olursanız, koca Dünyanın 7 harikasından biri diyoruz, tabii ki değer, ha bir mağaradan başka birşey yok belki ama kulaklıktaki müzik, karanlık, bir mağaranın içinde bir botta olma fikri, bütün bunların yarattığı ambiansla size yarım saatlik değişik bir zevk veriyor. Ha o yarım saatlik zevk sizin bütün gününüze mal oluyor o ayrı.

Genellikle herkesin tercihi bu gezi için herşey dahil bir tur almak oluyor ki bu turun ortalama fiyatı yemek dahil 1500 pezo.(30 dolar) Bu geziyi illa ki kendim yapacağım diyorsanız ortalama 20 dolara geliyor ve gerçekten stresli. İlla ki macera yaşayacağım 10 dolar kar edeyim diyenler varsa mesaj atabilirler, onlara nasıl yapacaklarını anlatırım, ama çoğunuzun bununla ilgilenmeyeceğini düşünerek direk konuya giriyorum.

Tur konusunda muhtemelen otel görevliniz yardımcı olacaktır veya Rizal caddesindeki herhangi bir tur şirketinden satın alabilirsiniz veya online olarak da satın alabilirsiniz. Ben resespsiyon görevlisine söyledim, büyük de bir sürprizin başlangıcı oldu.

Rizal caddesi Puerta Princesa’nın en işlek caddesi. Bu çevrede konaklamak hem havaalanına yakın olmak hem de cafe restoranlara yürüme mesafesinde olmak açısından da avantajlı. Ben de bu caddeye sadece bir sokak mesafesinde şirin bir otelde kaldığımdan akşam varışımdan sonra hem bir tur attım hem de birşeyler yedim, genelde Pp’e gelenlerin geliş amacı belli. Bu nedenle bu şehirdeki konaklamalar iki günü geçmiyor, o yüzden de fazla turistik sayılmaz ama kendi içinde hoş bir şehir.

Eğer fazladan vaktiniz varsa mutlaka Nagtabon Beach‘e uğrayın ve oradaki bungalowlarda bir gece konaklayın. Benim vaktim olmadığı için sadece plaj partisine katıldım ama orada bir gece konaklamak kesinlikle isterdim. Tek başınaysanız ürkütebilir çünkü biraz ıssız bir yer ama deniz neredeyse sadece sizin, bembeyaz kumsal, minik bungalowlar… Çok eğlenceli olabilir.

Puerta Princesa’da gezilecek yerler arasında Plaza cuartel ve hemen karşısındaki kathedral yer alıyor. Yine eski ve yeni belediye binaları klasik şehir turu sevenlerin uğrayabileceği yerler arasında.

Benim Filipinler’deki gezim Aralık ayına denk gelmişti malum her yerde Christmas hazırlıkları. PP’nin en popüler yerlerinden biri de Baywalk Park, geceleri sahildeki bu parkta sokak yemeği bulmak da mümkün. Gündüz burada büyük bir yılbaşı ağacı olduğunu görmüştüm, oteldeki görevli akşam yılbaşı ağacının açılış partisi var mutlaka katılmalısın demişti. Ben de peki zevk duyarım dedim, demez olaydım. Tanıştığım birkaç kişi bunun çok iyi bir fikir olmadığını, çok kalabalık olacağını söyledi, ben de ilk defa bir yılbaşı ağacı açılış partisine denk geliyorum kaçırmak istemiyorum deyince çaresiz bana eşlik ettiler.

O gün sanırım hafızamdan hiç silinmeyecek, en son nefes almak için parmak uçlarımda yükseldiğimi hatırlıyorum. İnanılmaz kalabalıktı, bana göre milyonlar oradaydı, sanırım bütün Pp gelmişti. Havai fişek gösterileri, konserler, yılbaşı ağacının ışıklandırılması, belki bu kadar kalabalık olmasaydı zevkli olabilirdi ama bana göre sadece işkenceydi.

Buraya kadar gelmişken bir baker olarak Baker’s Hill‘i de görmeden geçmeyeyim dedim. Baker’s Hill de bir tepe üzerinde büyükçe bir park. Burada da zipline mevcut, yemek de yiyebilirsiniz

Ertesi gün Underground River tur için hazırdım. UR turu için sabah 06.45- 7 arası şirket sizi otelinizden minivanla alıyor, yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası Sabang’a varıyorsunuz. Orada hiç belli olmayan bir süre (2 saat ile 5 saat arası) sürebiliyor teknenizin gelmesini bekliyorsunuz, yaklaşık 10 kişilik bir tekne ile yarım saat süren bir yolculukla başka bir plaja varıyorsunuz. Burada size kulaklıklarınız veriliyor ve bota biniyorsunuz, karanlık bir mağaraya giriyorsunuz ve sadece sizi aydınlatan botunuzun kürekçisindeki ışık, kürekçiniz aynı zamanda rehberiniz. İçeride gördükleriniz aslında tamamen hayal ürünü, ayrıntıya girmek istemiyorum çünkü beklentinizi artırmak veya azaltmak gibi bir niyetim yok, ama çıkıp da etkilenmeyen kimseye rastlamadım. Sonra Sabang‘a tekrar dönüp orada yemeğinizi yiyorsunuz.

Macera burada bitti sanıyorsunuz ama bitmiyor, sonra sizi zorlu bir parkura götürüyorlar, burada zipline, zipbike, mağara tırmanışı vs pek çok aktivite var, hangisini yapacağınız size kalmış ama tırmanış gerçekten yoruyor valla, para verdik rezil olduk diyorsunuz, ama eğlenceli bir gün geçiriyorsunuz. En sonunda da tükenmiş bir biçimde otelinize geri dönüyorsunuz.

Benim PP maceram da böyleydi, gerçekten görülmeye değer bir ada olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa zamanda tekrar yolum düşer.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir