Romanya’dan Sırbistan’a Yolculuk

Avrupa ülkelerini ziyaret ederken gelmişken yakın ülkelerden birkaç şehir görmek de adettendir. Romanya’da görmek istediğimiz herşey için yeterince zamanımız olduğundan Tamişvar’dan da Belgrad’a geçmeyi planlıyorduk. Fakat rent-a-car şirketi bize geçemeyeceğimizi söylediği için(sadece seyahat etmemize engel bir durum olmadığını gösteren bir kağıt vermesi yeterli idi) hayallerimiz yıkılsa da denemeye karar verdik.

Birkaç yabancı blogda nasıl yapılacağını anlatan bilgiler vardı fakat tren biletlerini internet sitelerinden bulmaya çalıştığımızda bayağı bir zorluk yaşadık.

Yapılabilecek en iyi şey ise istasyona gidip sormaktı. Neyse ki zor da olsa Temeşvar Kuzey İstasyonundan biletimizi temin edebildik.

Tamişvar Kuzey istasyonundan iki adet tren var 07:49 ve 16:38’de. Belgrad’da gün kazanmak için 07:49 daha mantıklı.Gara du Nord’dan kalkan tren ile Vršac istasyonuna geliyorsunuz. Tren bileti 4 Euro(18 lei).

İstasyona gelmeden hem Romanya çıkışı hem de Belgrad girişinde iki ayrı istasyonda polis tarafından durdurulan trende pasaportlarınız toplanıyor ve bir süre sonra giriş çıkış damgalarınız vurulup geri dağıtılıyor. Tren son istasyon olan Vršac’ta duruyor ve buradan Belgrad’a bilet alıyorsunuz. Yanınızda Sırp dinarı olmayabileceğinden 3 Euro karşılığında tren biletinizi alabiliyorsunuz. Daha sonra yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla Belgrad Dunav istasyonuna geliyorsunuz. Dunav istasyonu Belgrad’ın ana istasyonu değilse de şehir merkezine yaklaşık 2 km mesafede. Vardığınızda Belgrad’da saat Romanya’ya göre 1 saat geride olduğundan 4.5 saatlik yolculuğun sonunda 11:20’de Belgrad’a varmış oluyorsunuz.

 

Kurallar dönüşte de benziyor fakat bir farkla daha önce Euro ödeyerek bilet aldığınız Vrsac istasyonunda bu sefer sizden ısrarla dinar istiyorlar. Bu nedenle yanınızda kişi başı 7 Euroya denk gelecek dinarı dönüşte mutlaka yanınızda bulundurun.

370 dinar Vršac- Belgrad ( 3 Euro)

500 dinar Vršac- Tamişvar(4 Euro)

İstasyonda döviz bürosu mevcut, daha düşük bir kurla bozuyor ve artan paralarınız da elinizde kalıyor.(Çünkü istasyonda alınabilecek hiç birşey yok)

Belgrad’dan da günde iki kez tren var 07:34 ve 16:35. Bu sefer vardığınızda saatin 1 saat ileride olacağını da unutmayın.

Her ne kadar bizim için zor olmuş olsa da( tabii ki o rent-a-car şirketindeki herkesi doğduğuna pişman ettim, şikayet yazmadığım site de kalmadı) biz Belgrad’da çok eğlendik.

Yazdığım bilgiler 2017 Mayıs için geçerli olduğundan seyahat etmeden önce bilgilerin güncel olup olmadığını kontrol edin. Sırbistan Demiryolları iyi çalışsa da maalesef Romanya Demiryolları güncelleme yapmıyor, ama en azından artık İngilizce seçeneği var. Vardığınız istasyonda hala araya karbon kağıdı konularak elle tren bileti yazılıyor, çok da teknoloji beklemeyin zaten. Tek dikkat etmeniz gereken Timisoara-Belgrad olarak değil de her zaman hedef istasonu Vrsac olarak kontrol etmek. Ha bir de bu uzun yolculuk için yanınızda yeterli yiyecek- içecek bulundurmak. 😉

Her iki ülkede de iyi eğlenceler!

 

10 + 3 =