Yolunuz Düşerse; Singapur

Singapur dediğimde benim aklıma iki kelime geliyor; düzenli ve pahalı.

Yani baktığınızda farklı veya cazibeli bir öğesi olmayan bu ülke niyeyse sizi çekiyor ve bir şekilde sevdiriyor kendini…

Singapore Changhi Havaalanı Güneydoğu Asya’nın en büyük havaalanlarından. Havaalanından metro durağına shuttle tren ile geliyorsunuz. Sonra buradan elde ettiğiniz YourSingapore tourist pass ve bir de metro haritası ile artık kim tutar sizi. Singapur’da gerçekten çok iyi bir metro sistemi var,  sizi görmek isteyeceğiniz her yere götürüyor öyle söyleyeyim. Little India, Chinatown, Clarke Quay, Gardens by the Bay yani kısaca gezilesi neresi varsa bir şekilde metro ile varıyorsunuz.

Singapur çok kozmopolit bir ülke, Çinli, Malay, Hintli, Sri Lanka’lı başta olmak üzere her ülkenin insanına rastlayabiliyorsunuz. Hepsinin düzene ayak uydurmuş olduğunu görüp hayrete düşüyorsunuz. Bu çok kökenlilik doğal olarak mutfağa, dile de yansıyor. İstediğiniz her yemeği bulabiliyorsunuz, sizi anlayan birine mutlaka rastlıyorsunuz. Mesela ben otele yerleştiğimde ilk gördüğüm bir Türk restoranı oldu hem de çok alakasız turistik bile olmayan bir bölgede.

Singapur bir ada ülkesi. En eski tarihi 11. yüzyıla dayanıyor, o yüzden ülkede öyle tarihi eserler yok. İçerisinde tek bir nehri olan, doğal bir gölü bile olmayan, en yüksek tepesi 200 metreyi geçmeyen yapay bir ülke. Başınızı çevirdiğiniz her yerde gökdelenler, yüksek bloklar olduğu kadar yapay göller, muhteşem bahçeler de var.

Singapur son derece güvenli, gece yarısı da olsa sokaklarda rahatça gezebileceğiniz bir ülke. Tek kusuru var, pahalılık. Para birimi Singapur doları. Bütçenizi sarsmadan merak ettiğiniz ne varsa hızlıca görüp kaçın yani.

Singapur için kaç gün derseniz bence 3 gün yeterli. Zamanınızı iyi değerlendirirseniz, yeterli olur, ulaşımda da zaman harcamayacağınızı düşünerek…

Bir gün Gardens By the Bay, Marina Bay ve çevresi

Bir gün: Botanik Bahçeler, Little India, Chinatown, Clarke Quay

Bir Gün: Sentosa Island gibi örnek bir program oluşturulabilir.

Bu ülkede sıcak bir iklim olmasına rağmen sık sık yağışlar da görülebiliyor, o yüzden programınızda aksamalar da olabilir, onu da belirteyim.

 

Singapur hakkında söyleyebileceğim en ilginç şey Singapur kuralları ve cezaları. Şehir efsanesi değil yakalanırsanız gerçekten yüksek cezalar ödeyeceğiniz ilginç kurallar var bu ülkede. Hatta cezalar ülkesi olarak biliniyor.

Bu kurallardan en önemlileri;

1)Jaywalking; Yaya geçidini kullanmamak

2) Metroda yemek, içmek

3)Çevreyi kirletmek

4)Tuvalette sifonu çekmemek

5)Asansöre işemek!

6)Güvercinleri beslemek

7)Duvarlara yazı yazmak, graffiti yapmak

8)Metroya, uçağa duryanla binmek

9)Çevreyi rahatsız edici şekilde şarkı söylemek, müzik aleti çalmak

10)Sakız çiğnemek:)

Yani anlayacağınız düzenin çok önemli olduğu bu ülkede çevrenizdeki bir kişiyi bile rahatsız edebilecek bütün davranışlar yasaklanmış.

Ben yerel kültürü bulunan ülkeleri daha çok sevdiğim için Singapur’u çok beğendim diyemeyeceğim ama hayran kaldığım yönleri de oldu. Bence bir ülkeyi en çok anılarınız nasılsa öyle hatırlarsınız, ben de Singapur’da çok tatlı insanlarla tanıştığım için aklımda şirin küçük bir ülke olarak kaldı.Umarım siz de keyif alırsınız.

 

 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir