Bol Bol Çikolatalı Sufle

Sufleyi hepimiz çok severiz, o çıtır çıtır kekin altındaki o akışkan krema insanın aklını başından alır, ama genelde herkese yapımı çok zormuş, kıvamı hiç tutturamayacakmış gibi gelir, aslında çok kolay olan bu tarifimizin malzemesi de bir o kadar az. Benim vereceğim tarif 2 büyük sufle kabı için, ama gerçek şu ki, bu suflelerin her birini bitirmek o kadar kolay değil. O yüzden ben bu ölçüyü misafirlerimin kapasitesine göre değiştiriyorum, 3 kişilik yapıp kaptan dışarıya taşmamış sufleler de elde edebilirsiniz, veya tama yakın doldurup volkanik bir görünüm de elde edebilirsiniz. Sufle kabınız küçükse dolu dolu 3 kişilik de olur. Malzemeleri oranlayarak artırıp dilediğiniz kadar sufle yapabilirsiniz.

Malzemeler

2 yumurta

160 g bitter çikolata

1.5 yemek kaşığı tereyağ

3 yemek kaşığı şeker

Bir fiske tuz(çay kaşığının ucu)

Öncelikle fırınınızı 180 dereceye getirin. Fırınınız ısınırken siz de suflelerinizi hazırlamış olursunuz. Evet bu kadar kolay ve hızlı.

Bir tencerenin içine biraz su koyup orta ateşte ocağa alın. Tencerenin içine ısıya dayanıklı bir kap yerleştirerek içine çikolatalarınızı ve 1 yemek kaşığı tereyağını koyun. Ara ara karıştırarak eritin, eridikten sonra ılıması için tencerenin içinden çıkarıp bir kenara alın.

Kalan yarım kaşık tereyağ ile sufle kalıplarınızı yağlayın. Sonra kapların içine toz şeker serperek kabı şekerle kaplayın. Bu çıtır çıtır sufleleriniz olmasını sağlayacak.

Karıştırma kabınızda bir fiske tuz ile 2 yumurta akını krema haline gelinceye kadar çırpın. Çevirdiğinizde akmıyorsa olmuş demektir. Başka bir kapta da yumurta sarılarını 2-2.5 kaşık şeker ile çırpın. Ilıyan çikolatalarınızı bu karışıma ekleyip karıştırın. Daha sonra yumurta aklarını birkaç seferde fazla karıştırmamaya özen göstererek homojen hale getirin. Daha sonra kaplarınıza paylaştırın.

Ve altın vuruş;(Bu tamamen keyfinize kalmış,ben daha bol çikolatayı her zaman severim) Bir veya iki parça sütlü/bitter çikolatayı suflenin ortasına yerleştirerek üzerini düzleyin ve fırına verin. 8-10 dakikada sufleniz hazır.

Suflenizi pudra şekeri, krema, dondurma veya meyve ile birlikte servis edebilirsiniz.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir