Nefis Bir Tart İçin Püf Noktalar

Tart ülkemizde daha çok tatlı olarak bilinse de tuzlu kişler de artık fırınlarda yerlerini almaya başladılar. Ama tatlı sever bir toplum olarak biz tartları meyveli ve kremalı seviyoruz. En azından ben öyle…

Bugün sizlere nefis bir tart yapmanın sırlarını vereceğim ve böylelikle siz de tart yapmaktan bundan sonra hiç korkmayacaksınız. Denemelerinizden sonra yorumlarınızı bekliyorum. 😉

Madde 1: Bir tart kalıbı edinin. Tart tadı kadar görselliği de önemli bir ürün olduğu için bence tarta en çok yakışan da dışındaki çizgili ve düzgün görünüm. Üstelik hassas yapısından dolayı kalıptan çıkarırken kırılma ihtimali olduğundan tabanı çıkan tart kalıplarından tercih etmenizde fayda var. Hem aliminyum hem teflon olanları kullanabilirsiniz. İmkanınız yoksa elinizdeki yuvarlak borcam da işinizi görebilir.

Madde 2: Tüm malzemeler soğuk olmalı. Mümkünse kuru malzemeler dahil. Özellikle tereyağ, yumurta, süt, su mutlaka dolaptan çıkar çıkmaz kullanılmalı. Yağınız eridikçe hamurunuz gevşeyip toparlanması zor olacağından karıştırma işini olabildiğince hızlı halletmeniz gerekli. Elinizin ısısı da hamuru daha çabuk ısıtacağından varsa mutfak robotunuzdan yardım alabilirsiniz.

Madde 3: Her aşamada buzdolabına koyun. İyi bir tart soğuk bir tart demektir. Malzemeleriniz dolaptan olsun, hamuru yoğurduktan sonra en az 2-3 saat buzdolabınnda bekletin ve hamuru tart kalıbına yerleştirdikten sonra yine bir 20 dakika kadar dolapta bekletin.

Madde 4: Düzgün bir tart hamuru elde edin. Hamurunuzun toparlanırken kumlu bir görünümü olması gerekmektedir. Hamurunuz ele yapışmamalı fakat çok da sert olmamalıdır. Hamurunuz toparlanmıyorsa bir-iki kaşık soğuk su kullanabilirsiniz. Çok yapışkansa da un miktarını artırabilirsiniz. Poğaça hamurundan biraz daha yapışkan bir hamur elde etmeniz gerekmektedir.

Madde 5: Merdaneyle açın. Hamurunuzu dolaptan aldıktan sonra tezgahın üzerine yağlı kağıt veya streç sererek hamurunuzu açabilirsiniz. Kalıbınızdan çevresine 3er cm artacak şekilde bir hamur açarsanız böylelikle kenarlarını da rahat yerleştirmiş olursunuz. Hamuru merdaneye sararak kalıbın üzerine açın ve kenarları hafifçe bastırın. Artan hamuru bıçakla kesin.

Madde 6: Çatalla delikler açın. Tart hamurunun kabarmasını istemeyiz bu nedenle kabartma tozu veya karbonat kullanmayız. Kabarması hem görünümünün bozulması hem de kırılma yaratabilmesi demektir. Bu nedenle içindeki hava kabarcıklarını almak için tartınızın her yerine çatalla delikler açın.

Madde 7: Üzerine ağırlık koyun. Bir yağlı kağıdı buruşturarak tartınızın üzerine serin ve içine evde olan kuru bakliyatlardan doldurun. İşiniz bittiğinde bakliyatları bir poşete koyup saklayın nasıl olsa bundan sonra sık sık tart yapacaksınız 😉

Madde 8: Fırınınızı önceden ısıtın. Isınmamış fırın tartınızın erimesine yol açar, bu nedenle hamurunuzu kalıba serdikten sonra fırınınızı ısıtmaya başlayın.(Dolapta bekleme süresince) Orta ısılı fırında 20-25 dakika kadar çok hafif pembeleşinceye kadar pişirin.

Madde 9: Korkmayın. Tart hamurunuz fırından ilk aldığınızda yumuşak olacaktır bu nedenle pişmedi diye endişelenip tekrar fırına koyup kızartmayın.  Soğumadan kalıptan çıkarmaya çalışmayın.

Artık hazırsınız, bundan sonra çok lezzetli tart, turta ve kişler yapabilirsiniz. Haydi göreyim sizleri.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir