Yolunuz Düşerse: Mısır

Mısır, Mısır, Mısır… Hakkında anlatılacak binlerce şey olan ülke… Neresinden başlasam bilmiyorum. Bir kere en baştan söyleyeyim eğer Mısır’a gidecek yalnız kadın gezginseniz, durun, derin bir nefes alın ve bir daha düşünün, emin misiniz? Hahahah, tamam tamam gözünüzü çok korkutmak istemiyorum ama sonuçta gerçekleri de öğrenmeyi hakediyorsunuz di mi?

Mısır, gerçekten güzel bir ülke, Kızıldeniz hayatımda gördüğüm en muhteşem denizlerden biri, tarih,kültür… Tamam, acele etmeyin hepsini teker teker anlatacağım…

Mısır aslında o sıralarda aklımda olan bir ülke değildi, fakat yaklaşık 10 yılı aşkındır ailecek tanıdığımız Mısır’lı bir arkadaşımın daveti üzerine Mısır’a bir bayram tatili için bilet aldım, fakat ne olduysa tatilime 1 hafta kala bir sebepten dolayı kavga ettik ve o gün bugündür de hala konuşmuyoruz o ayrı… Neyse işte, ben iyot gibi ortada kaldım… Mısır hakkında bir araştırma yapmamışım, planı ona bırakmışım, ne yapacağım bir bilgim yok, elimde Hurghada gidiş, Sharm-el Sheikh dönüş bileti, hayırlısı diyerek çıktım yola, Hurghada’dan Sharm el Sheikh’e bir üçgen çizdim, çok da güzel oldu.

Mısır hakkında en çok sorulan şey; güvenlik sorunu… Ben yıllar önce Mısır seyahatim sonrası bir gezi bloguna “Mısır güvenli, korkacak bir şey yok” diye yazdıktan 10 gün sonra Rus uçağı düşürülmüştü, ama ben terör olayları yaşanan pek çok ülkede bulunduğum ve pek tabii İstanbul’da yaşadığım için bunları güvenlik sorunu olarak saymıyorum, böyle düşünürseniz dünyanın pek çok yeri güvenli değil. Kişisel olarak taciz dışında güvenlik sorununa rastlamadım, şehirler arası yoğun aramalar yapılıyor, şu anki durumu net bilemiyorum ama yine de pek yalnız dolaşmamakta fayda var.

Mısır çok ucuz bir ülke, para birimi Mısır lirası. 1 Tl 5 mısır lirası ediyor. Döviz bürolarında TL de bozuyorlar. Sharm-el Sheikh biraz daha turistik olduğu için daha pahalı ama genel olarak ucuz.

Mısır’da otellerde eğer aynı soyadı taşımıyorsanız bir kadın bir erkek aynı odada kalamazsınız, Hurghada ve Sharm biraz daha turistik olduğu için buna göz yumabiliyorlar ama Kahire’de kesinlikle yasak. Hatta ayrı odalar kiralasanız bile birbirinizin odasına misafir olamayacağınıza dair uyarıyorlar. Bu nedenle eğer erkek veya kız arkadaşınızla Mısır’a tatil planınız varsa bu konuyu da aklınızda bulundurun.

Klasik kurallar;

Taksiciyle pazarlık, taksimetre konusunda ısrar, satıcılarla pazarlık…

Mısırlılar garip insanlar. Mesela marketten birşey alıyorsunuz, kasaya gidiyorsunuz, Nerelisin diyorlar, ona göre fiyat söylüyorlar, artık Türküm deyince kazıklıyorlar mı, indirim mi yapıyorlar hiç bir zaman bilemiyorsunuz. Çünkü hiçbir şeyin fiyatı üzerinde yazmıyor.

Mısır yemekleri de şehir efsanesi değil, ne kadar sağlam olursanız olun biraz bozuyor, sanırım yağlarından ve sıcaktan. Ama Koshary mutlaka deneyin özellikle Kahire’de… Koshary içerisinde pek çok bakliyatın bulunduğu bir vejeteryan yemeği. Acıyı eklerken biraz dikkat edin ama.

Mısır; “dalış” severler için cennet ve dalmak için öyle tekneyle açılmanıza falan gerek yok, turistik plajlarda bile inanılmaz güzel resifler var, dalmayı bilmiyorsanız bile, sadece bir gözlük alın ve bu su altı güzellikleri keşfedin.

Yıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu ülkede kültür yüksek doz. Nereye baksanız gizemli şeylere, bir anıta, kocaman heykellere rastlayabilirsiniz… Ve Nil nehri, bu çölün ortasında bir serap diyebileceğiniz kadar güzelleştirmiş bu ülkeyi…

Mısır’ı gezmek için iki yol tercih edebilirsiniz;

  1. Nil nehri turu: Hurghada’ya uçuyor, oradan Luxor’a geçip Nil nehri üzerinden Kahire’ye varıyorsunuz.
  2. Keyfe keder tur: Benim yaptığım gibi Hurghada’dan Sharm-el Sheikh’e otobüs/uçak/araba yolculuğu ile bir tur ki bence Sharm olmadan bir Mısır turu eksik bir turdur.

 

Mısır’da görülecek, yapılacak bu kadar çok şey varken olumsuzlukların sebebi insanları, evet çoğu 3. dünya ülkesinde satıcıların, taksicilerin uyanıklıkları ile karşılaşıyor, dolandırılıyoruz, ama Mısır’da bir başka durum söz konusu. İnanılmaz derecede rahat, pişkin ve laf anlamazlar. Gittiğiniz her yerde değişik tavırlarla karşılaşıyorsunuz, tacizkarlar ve en kötüsü yediden yetmişe bu durum söz konusu olduğu için bunu bir kusur olarak da görmüyorlar.  İyi insanlar yok mu, kesinlikle çok düzgün, elit, kültürlü, benim de halen iletişim halinde olduğum pek çok insan da var ama maalesef sayıları ülke nüfusu düşünüldüğünde pek az.

En kötüsü de bilimin, medeniyetin ve sanatın bir zamanlar doğduğu ülke olan Mısır’ı bugün bu içler acısı haliyle görmek.

Herşeye rağmen Mısır görülmesi gereken bir ülke. Umarım siz sadece zevkli bölümüne denk gelirsiniz 🙂

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir