Yolunuz Düşerse: Portekiz

Batı Avrupa’nın son ülkesi olan Portekiz; iklimi nedeniyle Akdeniz ülkesi olarak bilinse de aslında Atlas Okyanusu ile çevrili bir ülke. Avrupa’nın en ılıman iklimine sahip olan ülkelerinden biri olduğu için dört mevsim seyahate elverişli. Fakat ilkbahar-yaz aylarında seyahat ederseniz aynı zamanda muhteşem bir plaj tatili de seyahatinize eklenmiş olur.

İber yarımadasında bulunan İspanya’nın komşusu Portekiz; her ne kadar birlikte anılsalar da dil ve kültür olarak İspanya’dan çok farklı. Benzer yönleri ise içkiye ve eğlenceye düşkün olmaları. Portekiz’de konuşulan dil Portekizce, fakat dünyada bu dili en çok konuşan ülke ise Brezilya, aralarında da belirgin bir aksan farkı olduğunu söylüyorlar.

Portekiz; Atlas okyanusunda aynı zamanda muhteşem iki takım adaya sahip; Azorlar ve Madeira. Bu adaların da hemen hepsinde havaalanı var ve ulaşım genellikle adalar arasında bile bu yolla sağlanıyor. Bilindik lokasyonlardan sıkılanlar için kesinlikle bu adaları öneririm. Muhteşem trekking rotalarının yanında, volkanik aktiviteleri izleyebilir, volkanik havuzlara girebilir, balinaları izleyebilir veya Atlas Okyanusu’nda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Üstelik henüz pek isimleri bile pek duyulmayan bu adalara uçmanın ekonomikliğinden faydalanabilir, huzurlu ve sakin bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Portekiz insanları kanı kaynayan cinsten, yani sıcakkanlı ve dost canlısı insanlar. Ama biraz fazla konuşuyor olabilirler mi? Net bilgi değil, yaymayalım, ama benim şahsi fikrim bu yönde 🙂

Portekiz deyince akla gelen şeylerden biri de mutfağı… Denizciliğiyle ünlü bu ülkenin mutfağının en önemli bölümünü deniz ürünleri oluşturuyor. Portekiz deyince akla gelen ilk balık morina balığı(İng: codfish; Portekizce:bacalhau) Bu balıkla yapılan yemeklerin başında; Bacalhau a bras (patates ve soğanla), Bacalhau com natas (kremayla), Pastel de Bacalhau (morinayla yapılmış muffin) geliyor. Bunun yanında pek çok balığı ve deniz ürününü tadabilirsiniz, Portekizliler eti diğer bazı ülkelerden farklı olarak baharatsız tüketmeyi seviyorlar, tavuk bu ülkede pek yaygın değil, tıpkı sebzenin olmadığı gibi. Aslında bu tamamen denizcilik adetleriyle ilgili, kuru sebzeler(bakliyat, patates, soğan) ve deniz ürünleri, yani bir gemide bulunabilecek şeyler….

 

Portekizlilerin iyi bir damak tadı oldukları gerçek, sanırım 26 tane Michelin Star’lı restoranları var, iki yıldızlı ve dönem dönem üç yıldızlı restoranları da olmuş.

İyi yemeğin yanında en önemli şey de iyi şarap tabii ki, Portekiz bilindiği üzere dünyanın en iyi üzüm bağlarına sahip olan ülkelerden, bu nedenle burada lezzetli ve ucuz şarap bulmak mümkün. Ucuz demişken Portekiz Avrupa standartları düşünüldüğünde ucuz bir ülke olarak sayılabilir, ama ekonomik krizin aşılıyor olması ve turizmin artması sebebiyle fiyatların da biraz yükselişte olduğu görülüyor.

Denizci demek alkol demek, Portekiz’de alkol adına pek çok şey öğrenebilirsiniz ve meyvesi de bol olan bu ülkede her çeşit liköre de rastlamanız mümkün.

Portekiz’de kahveyi de es geçmeyelim. Portekiz kahve kültürü de Brezilya’dan geliyor, gerçekten çok güzel kahve bulabileceğiniz bu ülkede kahve ve süt karışımıyla pek çok içecek oluşturulmuş. Genel olarak “bica” (espresso shot) tüketseler de espressonun dörtte bir sütle seyreltilmesiyle yapılan ve uzun bardaklarda ikram edilen “galao” , bol süt, az kahve ise “garoto”(aynı zamanda çocuk anlamına geliyor, çocuklar için kahve), biraz daha fazla kahve severler için cafe pingado ve longo.

Ve Portekiz tatlıları, bol şekerli, bol muhallebili, bol yumurtalı. Pasteis de nata (Belem’de Pasteis de Belem adını alıyor) , Sintra’ya özgü Traveisseiro, Queijada yine Bola de Berlim, Bolo Rei mutlaka denenmesi gereken tatlılardan.

Portekiz para birimi Euro, ortalama bir mekanda kahve 0.5, bira 1-1.5, tatlı 1-1.5, hamburger 4-5 Euro civarında. Bir dönem denizcilikle pek çok ülkeyi sömürge haline getirmiş ve çok zengin bu Avrupa ülkesi ekonomisi kötüye gidince işsizlik oranı da artmış. Diğer batı Avrupa ülkelerine oranla dilencilik daha yüksek miktarda.

Portekiz’de dikkatimi çeken önemli bir ayrıntı da bazı turistik merkezlerin ücretsiz olması. Özellikle adalarda gezdiğiniz hiçbir yere ücret ödemiyorsunuz.

Poretkiz’de ulaşım ise kolay. Metro, tren, tramvay, uçak, otobüs, taksi ve uber seçenekleriniz arasında. Adalarda ise kesinlikle araba kiralamanızı öneriririm.

Portekiz deyince atlamamak gereken bir diğer şey de Fado. Fado 19. yüzyılda Portekiz’de kadınların denizci yakınlarının artık gelmemesi üzerine yakılan ağıtları anlatan bir müzik türü. Özellikle Lizbon türü daha yaygın olarak bilinen bu müziği yemek eşliğinde dinlemek için bir gecenizi ayırabilirsiniz.

Nüfusun büyük bölümünün Katolik olduğu ülkede din önemli bir yer tuttuğundan Pazar günleri ölü bir gün diyebiliriz. Halkın büyük bölümünü kilisede bulmak mümkün, bu nedenle de pek çok dükkan kapalı.

Bir ülkeyi gezerken aradığınız ne bilmem ama muhtemelen Portekiz’de kendinize göre birşey bulursunuz. Tarih, kültür, müzeler, plaj tatili, eğlence, yemek, volkanik havuzlar, trekking. Gezmekten zevk alacağınız bir ülke olacağını düşünüyorum.

İyi eğlenceler.

5 + 7 =