Yurt dışına yerleşmeye karar verdikten sonra kısa vadede lazım olabilecek şeylerin de bir listesini yaptım. Orada yaşadığım işsizlik, dil öğrenme süresinde geziler planlayabilirdim ve yeni bir kıtaya açılabilirdim. Muhtemel 10 yıllık olacağından Amerika vizesi her an işe yarayabilirdi ve halihazırda memuriyetim devam ederken vize almak daha kolay olurdu.

Amerika turist vizesi almak kolay mı zor mu derseniz, benim için çok kolay oldu ama önümde bekleyen 30 kişiden 20’sinin de alamadığını gördüğümden cevap basit; gerçekten turist olduğunuzu inandırmanıza bağlı.

Seyahatime ne kadar kala almalıyım derseniz en geç seyahatinizden 1 ay önce diyebilirim. Şansınız varsa işleriniz daha kısa süre de tamamlanabilir ama risk sevmeyenlerdenseniz ve belirli mevsimlerde yoğunluk olabileceği düşüncesiyle 2-3 ay önceden başlayabilirsiniz.

Amerika’nın konsolosluk sitesinde de uyardığı gibi vizenizi almadan uçak biletinizi veya turunuzu kesinlikle satın almayınız. Ancak vizeniz onaylanmazsa tur ücretini iade edeceklerini garanti eden güvenli şirketlerden tur satın alabilirsiniz.

Amerika vizesi için gerekli evraklar;

Eğer aracı kuruma para vermek istemiyor ve evrakları kendiniz hazırlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ama yok ben bu işlerden anlamam diyorsanız, bu işi yapan şirketler var, eninde sonunda evraklarınızı işyerinizden, bankanızdan kendiniz toparlayacaksınız, görüşmeye siz gideceksiniz, o kadarını yapan iki formu da kendisi doldurabilir, bu nedenle yazıyı okuduktan sonra kararınızı siz verin.

Aslında Amerika vizesi için normal koşullarda geçerli bir pasaport, DS160 formu ön sayfası ve yeni bir 5*5 biyometrik fotoğraf (forma ekleyebildiyseniz buna bile gerek yok) dışında hiçbir evrağa gerek bile kalmayabiliyor. Ama ben size gerekli olabilecek tüm evrakları ve aşamaları teker teker anlatacağım.

Öncelikle Amerika vizesi iki yerden alınabiliyor, İstanbul ve Ankara. Randevular İstanbul için yaklaşık 15 gün, Ankara için 10 gün sonrasına alınabiliyor. Önce randevunuzu alıp sonra evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Randevu almak için ilk aşama biometrik fotoğrafınızın olması. Hemen en yakınınızdaki fotoğrafçıya gidin, Amerika vizesi için fotoğraf çektireceğinizi söyleyin. Artık mahalle arasındaki fotoğrafçılar bile şartları biliyor ama 5*5 derseniz de anlarlar. (Ayrıntılar için buraya tıklayınız ) Fotoğrafı çektirdikten sonra size mail olarak atmasını isteyin. Kesinlikle daha önce kullandığınız bir fotoğrafı kullanmaya kalkmayın, yenisini isteyeceklerdir, o yüzden çektirin kafanız rahat olsun.

Daha sonra şu sayfadan DS 160 formu doldurmaya başlayabilirsiniz. Vize için ilk başvurduğunuzda fotoğraf sayfasına yönlendirileceksiniz. Fotoğrafınızı yükledikten sonra formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

DS 160 formu ortalama yarım saatinizi alıyor. Kişisel bilgilerden sonraki sorular çok gereksiz, İngilizce ama üstüne mouse’u yaklaştırdığınızda Türkçe çevirisini yazıyor, zaten kişisel bilgilerinizden sonra hepsine hayır diyeceksiniz, “suç işlemeye mi gidiyorsun, fahişelik yapmaya mı gidiyorsun” gibi kimsenin evet demeyeceği sorular. Son aşamada bu belgenin çıktısını alıyorsunuz. Eğer yanınızda yazıcınız yoksa masaüstüne kaydedebilir veya mail olarak atıp başka bir yerden de çıktı alabilirsiniz.

Formu doldurduktan sonra randevu almak için ücreti ödüyorsunuz. 2017 yılı için bu ücret 160 dolar. En kolay yol kredi kartıyla ödemek, unutmayın eğer vizeniz onaylanmasa da bu ücretiniz yanıyor. Bu nedenle vizeye başvururken mantıklı hareket etmeniz önemlidir. Kredi kartınızla ödeme yaptıktan sonra dekont mail olarak da gönderiliyor. (Bunun da çıktısını alabilirsiniz.) Randevu aldıktan sonra randevu tarihinizin de yazılı olduğu onay ve talimatlar sayfasının da çıktısını almanız gerekiyor.

Eğer yanınızda yazıcınız yoksa hepsini mail adresinize gönderip daha sonra da çıktı alabiliyorsunuz.

Eğer sabit bir işiniz, iyi bir geliriniz varsa muhtemelen işiniz daha kolay olacaktır. Öğrenciyseniz de yelkenleri suya indirmeyin, aslında Amerika’nın sizden öğrenmek istediği tek bir şey var, gerçekten turist misiniz, yoksa yerleşmek gibi bir amacınız var mı?

Turist olduğunuzu da kanıtlayabilmenizin tek yolu, daha önceden pek çok ülke gördüğünüzü ispatlamak. Orada sıramın gelmesini beklediğim sürece tüm bankolardan yükselen tek soru vardı, daha önce yurtdışına seyahat ettiniz mi, ettiyseniz nereye?

Yani adamlar diyor ki sen Türkiye’de yaşıyorsan ve gezmeyi seviyorsan önce bir Roma’yı, Paris’i, Barcelona’yı görmüş olman gerekir, neden ilk hedefin Amerika olsun ki? Yoksa gidişinin altında başka bir sebep mi yatıyor? Tabii ki başka sebepleriniz olabilir, ne bileyim çocuğunuzun mezuniyetine, arkadaşınızın düğün törenine(bu nedenle başvuran birisinin red alışına şahit oldum), akrabanızı ziyarete gidiyor olabilirsiniz, işte burada da diğer evraklar devreye giriyor.

Diğer evraklar nelerdir?

 • Çalıştığınız kurumdan işe başlama tarihinizi ve planladığınız seyahat tarihinde izinli olduğunuzu ve süre sonunda işinizi döneceğinizi belirten kaşeli imzalı yazı
 • Çalıştığınız yada sahibi olduğunuz şirketin imza sirküleri ve ticari sicil gazetesi örneği
 • Faaliyet Belgesi / Vergi Levhası.
 • 3 aylık maaş bordrosu
 • 3 aylık banka hesap özetleri(Hesabınızda belirli bir miktar olmasına dikkat edin)
 • Varsa taşınır/taşınmaz mal bilgileri(Araç ruhsatı, ev tapusu)
 • Varsa ek gelir belgeleriniz(kira vs)
 • Varsa davetiye mektubunuz
 • Seyahat rezervasyon belgeleri(Uçak, otel, hostel vs)
 • Eski pasaport fotokopileri/asılları
 • Mevcutsa eski Amerika vizesi

Randevu tarihinizden önce hepsini hazır edip, ihtiyaç halinde sunmak üzere dosyalayın.

Randevu Nasıl gerçekleşiyor?

Randevu saatinizden önce orada olmaya özen gösterin. Çok erken gideyim belki işim erken biter demeyin, randevu saatiniz 1’se 1’e çeyrek kala içeri alınıyorsunuz. Demek istediğim her iki şehirde de trafiği göz önüne alarak geç kalmamaya özen gösterin.

Üzerinizde metal/elektronik eşya olmamasına özen gösterin.(Bazı bloglarda küpe, kolye vs de deniyor ama onlara karışmıyorlar, ama bir gün de takmazsanız birşey olmaz. Anahtar/anahtarlık da serbest bu nedenle eğer araçla gittiyseniz eşyaları araca koyup anahtarınızı yanınıza alabilirsiniz. İçeriye kesinlikle alamayacağınız şeyler kesici/delici aletler, telefon, ipad, laptop gibi şeyler, eğer bilmeden getirdiyseniz de her iki konsolosluğun karşısında emanet yazan büfeler var, oraya teslim edebilirsiniz.

Randevu saatinizden 15 dakika önce bahçeden içeri alıyorlar ve isminizi kontrol ediyorlar. Daha sonra güvenlikten geçerek DS160 belgenizi ve pasaportunuzu gösteriyorsunuz. Sonra parmak izi aşamalarından geçerek size verilen numaranın yanmasını bekliyorsunuz.

Beklerken de bankolardaki görevlileri süzüp “şu sarı saçlı kadın keşke bana gelse veya ay bu çok katı denk gelmesin” diye panik olabilirsiniz. Aslında hepsi aynı işi yapıyor, panik olmayın, bu arada İngilizce bilmiyorsanız Türkçe de konuşuyorlar.

Benim görüşmem şöyle geçti;

Görevli: Merhaba, Amerika’ya neden gitmek istiyorsunuz?

Ben: Turistik amaçlı.

G: Daha önce yurtdışına seyahat ettiniz mi?

B: Evet, çok, 40’dan fazla ülke gezdim.

G: Oh, wow(Pasaportumu karıştırır), ne iş yapıyorsunuz?

B: Doktorum.

G: Kaç yıldır?

B: 10 yılı aşkın.

G: Peki size yeşil pasaport vermediler mi?

B: Verdiler. (Çantadan çıkarıyorum, adam dumur)

G: Sizin kaç pasaportunuz var?

B: İki, bunu(yeşili gösteriyorum) Avrupa için kullanıyorum.

G: Vayy, Avrupa’ya yeşil, bize bordo ha? (Angry face) (Gülüşmeler…)

B: Yok, bunun süresi daha uzun da ondan.(Maksat ezik hissetmesin)

G: Vizeniz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.

B: Ben teşekkür ederim, iyi günler.

Ertesi gün (İstanbul adresi olduğundan) pasaportum 10 yıl süreli vize ile PTT’de hazırdı.

Çektirdiğim onca fotokopi, bankalarda bekleme, işyerindeki yazılar hepsi gereksiz imiş, ama nereden bilebilirdim ki?

Orada bulunduğum süre içerisinde gördüğüm daha önce yurtdışına seyahat ettiğini belirten herkes vizesini aldı. Demem o ki eğer 160 dolarınızı riske atmak istemiyorsanız en azından Yunan adaları, İtalya, İspanya gibi birkaç ülkeyi ziyaret ederek pasaportunuzda birkaç mühür bulundurmanız. Gerisi çok kolay olacaktır.

Size Amerika vizesi en kolay nasıl alınır sorusunun kısa cevabını verdiğimi umuyorum. Şansınız bol olsun.