Merak etmeyin işi biliyoruz da konuşuyoruz….

Bu aralar sosyal medyada bir Schengen vize tartışması olduğu gözüme çarptı. Uzun süreli Schengen vizesi almanın bir yolu var mıdır yok mudur, herkes bunun tartışmasına girmiş. “Amerika vize tiyoları” yazısı çok okunan biri olarak Schengen vizesi hakkındaki fikirlerimi de belki biraz yardımı olur diye anlatmak istedim. 

Gerçek şu ki değerlendirme içerisinde insan faktörü olan bir şeyde matematiksel bir sonuç beklemek mümkün değildir. Bu nedenledir ki çoğu sınavda adil olması için test uygulanıyor. Sonuçta sizin evraklarınızı inceleyen kişinin o günkü modu bile sizin vize sürenizi belirlemede bir faktör. Ama siz görevinizi tam yapın, sonra da şansınıza güvenin. 

İşte AB de beni pamuklara sarıp sarmalamış, prensesler gibi yaşıyorum.

Geçen pasaportlarımı karıştırırken gördüm, ilk vizemi 2 aylık almışım. Ondan sonra süreler giderek uzamış, tabii bunlar en son 5 yıl önce almış olduğum vizeler. Daha sonra yeşil pasaport kullanan, şimdi de AB’de oturma ve çalışma izni olan biri olarak benim tuzum kuru diye düşünebilirsiniz. Ama söz konusu AB olunca inanın hiçbir şey göründüğü kadar kolay değil. Bütün bu aşamalardan geçerken dikkat ettiğim şeyleri sizin için bu yazıda topladım.

Açık konuşmak gerekirse ne evraklarınızı tam olarak hazırlamış olmanız, ne de bu veya başka bloglarda yazanları tam olarak uygulamış olmanız size uzun süreli vize garantisi vermez ama belki şansınızı artırabilir. 😉

 • Vallahi sadece gezmeye gidiyorum, işi gücü olan insanım. Yeminle ülkenizde kalmayacağım.Evet arkadaşlar; size vize verecek konsolosluğun (ki ulusal vizeye bile başvuruyor olsanız) duymak istediği tek şey bu. Özellikle bu aralar Avrupa’ya göç arttığı için, tek korkuları vizeyi alıp bir yolunu bulup orada kalır mısınız. İşte bu noktada sizin aksini ispatlamanız lazım. O nedenle yapmanız gereken Türkiye’ye döneceğinizi garanti eden evrakları onlara sunmak. Peki nedir bu evraklar;

**Öncelikle vize başvurusu yapan herkesin vermesi gereken evraklarla başlayalım

 1. Güncel Pasaport(talep ettiğiniz vize tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalı ve en az iki sayfası boş olmalı)
 2. Başvuru Formu( Başvurduğunuz ülkenin aracı kurumunda örn idata veya konsolosluk sayfasında bulabilirsiniz)
 3. Biometrik Fotoğraf (boyutları ülkeye göre değişiklik gösterebilir, çektirmeden önce kontrol edin)
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Seyahat rezervasyonları (uçak, konaklama, şehirlerarası ulaşım vs)
 6. Son 3 aylık banka hesap özeti
 7. Ek gelir belgeleri(tapu, araç ruhsatı vs)
 8. Ek olarak:

**Çalışıyorsanız çalıştığınıza ait belgeler

 1. SGK işe giriş belgesi(QR barkodlu)
 2. Son 3 aylık imzalı ve kaşeli bordro
 3. İzin Belgesi(İzinli olduğunuz süre ve dönüşte çalışmaya devam edeceğinizi belirten bir belge)

**Kendi işiniz varsa

 1. Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti
 2. Ticaret Sicil Gazetesi
 3. Güncel Vergi Levhasi

Tabi ki burada en avantajlı konumda yine memurlar geliyor. Memur olduğunuz için yasal yükümlülükleriniz var, bir şekilde geri döneceğiniz garanti altına alınmış oluyor. 

Yani en azından onlar öyle sanıyor 😉


**Öğrenciyseniz

Öğrenciyseniz işiniz biraz daha zor tabi. Ama yine de imkansız değil. Öğrenci olduğunuzu belirten evrakların yanında, orada kalacağınız sürece yeterli finansmanınız olduğunu göstermeniz gerekir. Aynı zamanda sizi finanse eden kişinin gelir durumu, hesap özeti dökümü, kişi ile olan yakınlığınızı gösteren belgeler(nüfus kayıt örneği gibi) önemli.  

Bir ülkeye dil kursu veya work&travel gibi nedenlerle gidiyorsanız sadece kalmayı taahhüt ettiğiniz süre kadar vize alırsınız. 

*Emekliyseniz

Belirli bir emekli maaşınız, bir miktar birikiminiz, bir de çoluk çocuğunuz varsa hakkınızda “ne işi olur bu yaştan sonra başka ülkede” diye düşünülüp gezme durumunuza göre büyük ihtimalle giderek uzayan vizeler alırsınız. 

**Çalışmıyorsanız

İşte en sıkıntılı durum bu, tam Avrupa’ya kapağı atıp bir daha dönmeme potansiyeli olan kişisiniz. Neyse ki Avrupa bu konuda Amerika kadar katı değil. Amerika çalışmayan birine hemen hemen kesinlikle vize vermiyor. Çok şükür Avrupa daha insaflı( komşuluk hakkı ne de olsa) 

Çalışmıyorsanız tabi ki maddi durumunuz önemli. Kendi gelir kaynaklarınız mı var, geziye kimle gidiyorsunuz( Eşinizle geziyorsaniz, o da çalışıyorsa e bir ihtimal onunla dönersiniz 🙂 ), gezinizi kim finanse edecek, onun gelir durumu nedir, dönmeniz için ne gibi sebepler var, bunların hepsini belgelemeniz lazım. Ev hanımları eşlerinin maddi durumu yeterliyse, çocukları varsa biraz daha avantajlı konumda olabilirler. 

 • İşte vizem yetmediği için ancak iki kere gidip gelebildim. Biraz uzun verirseniz kısmetse daha fazla gezeceğim. Sık seyahat ettiğinizi belgeleyin. Özellikle multi girişli vize aldıysanız mutlaka süre içerisinde birden fazla seyahat edin. Önceki pasaportlarınızı atmayın. Daha önceki vize sayfaları ve giriş çıkış mühürlerinin olduğu sayfaların fotokopilerini evraklarınıza ekleyin. Avrupa dışında geziyor olmanız da büyük fayda sağlar.
Agdhjk
 • Çok özlüyorum, anlıyor musunuz?Örneğin sevgiliniz, çok sevdiğiniz bir arkadaşınız, ya da kardeşiniz Avrupa’da (başvurduğunuz ülkede) okuyor ya da yaşıyor. Onu özlediğinizi, sık sık ziyaret etmek istediğinizi, sürekli vize yenilemeye vaktiniz olmadığını, yoğun çalıştığınızı vs. ek olarak bir dilekçe ile belirtebilirsiniz. Biraz insafı olan bir görevlinin guardını mutlaka düşürürsünüz. 
 • Dün geldim, ay sonu tekrar gideceğim. İşin kilit noktası olduğunu düşündüğüm ve mutlaka uygulamanız gereken madde. Şöyle ki diyelim 2 aylık vize aldınız bir kere yurtdışına çıktınız, ertesi yıl tekrar vize almak için başvurdunuz. O zaman size bu 2 aylık vize hayli hayli yetmiş deyip, tekrar 2 aylık hadi bilemediniz 3 aylık vize verebilirler. Ama 2 aylık vizeniz bittiğinde hemen yenisi için başvurursanız, sık seyahat ettiğiniz için daha uzun süre vize almanız kolaylaşır. Bu nedenle vizeniz biter bitmez yenileyin.
Ömrümü yedin Flixbus!
 • Ülkenize bayılıyorum, gitmeden yapamıyorum. Genel olarak aynı ülkeye tekrar tekrar başvurduğunuzda teorik olarak sürenin artmasını bekleriz. Genelde de artar fakat burada sıkıntı vize aldığınız için sürekli aynı ülkeye gitme zorunluluğunuz. Mesela eskiden ben bunu yapıyor ama Hollandadan alıp İspanyaya gidiyordum. Şimdilerde havaalanlarında bu nedenle çok fazla sorun yaşandığını biliyoruz. Bu nedenle bu seçenek ilk girişte aynı ülkeye gitmekte bir sorun görmüyorsanız mantıklı ama her seferinde bu ülke için ayrı bir plan yapmak istemeyenler için zahmetli. Bir de bunun getireceği masraf var pek tabii. Ama madem sonunda 5 yıl vize almak gibi bir ihtimal var, bu yola gireceksiniz, tasarruf için ne yapabilirsiniz ona bakacaksınız, ilk seferde vize aldığınız ülkeye seyahat edip yakın başka bir ülke planı yapabilirsiniz. Örneğin KLM ile Amsterdam’a uçtunuz, sonra Flixbus veya Bla Bla ile Belçika’ya geçerek bir Brugge ya da Brüksel seyahati yapabilirsiniz. (Bir diğer yol da tren seyahati tabii ki ama Avrupa’da tren çok pahalı olduğu için bu parayı vizeye verseydim daha iyiydi demeyin )
 • Bence Avrupa’nın en güzel ülkesi sizinki. Doğru ülkeye başvurun. Dediğim gibi Schengen’in mantıklı bir algoritması yok. Ama konsoloslukların açıklamış olduğu veriler var. Bazılarının ise kafadan belirlemiş olduğu süreler var. Örneğin Avusturya 1 yıldan fazla vermediğini açıklamış. Belçika ve Çek cumhuriyetinin Tüklere cömert olmadığı istatiksel olarak belli. Yani kısacası zorlamanın bir alemi yok.
Büyük şatoları varsa güçlü ülkedir agdhkj

Ülke seçiminde bir diğer kriter zengin ülkeler olmalı; bu konuda en güvendiğim ülke Hollanda diyebilirim. Birincisi ülkede mantık işliyor, yani her seferinde aksi için bir sebep yoksa gerçekten uzatıyorlar. İkincisi de sizin vize ücretiniz ya da turizm tek gelir kaynakları değil. İsviçre, Almanya ve Fransa da yine uzun süreli Schengen alma ihtimali yüksek ülkeler, kimsenin aklına gelmeyen Lüksemburg bile Macaristan’dan daha cömert.

 • Yani bizim nasıl olsun işte geziyoruz biraz. Görüşmede rahat olun ama fazla da cool olmaya çalışmayın. Uzun süreli vize istediğinizi açıkça belirtin.( İsteyenin bir yüzü kara) Gezmeyi sevdiğinizi, daha önce yurtdışına çıkmamış bile olsanız, bu yıl artık başlayacağınızı, turlara katılacağınızı vs uygun, kibar bir dille anlatmanız size birşey kaybettirmez. 
 • Ay ben onu görmemişim, önemli olduğunu düşünmemiştim. Herşeyden önemlisi eksik belgeyle gitmeyin. Sonuçta bu insanlar sizin evraklarınızı dosyalıyorlar. Onların işini kolaylaştırmanız sizin için faydalı. Eksik belge götürüp sonradan ekleme yapmanız, onlara ekstra iş yükü getirdiği gibi kafalarında “Daha iki belgeyi tamamlayamıyorsun, gezip de napacaksın” imajı oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle gerekirse fazla belge götürün, eksik götürmeyin. 
Yanlışı düzeltmek bizim işimiz 🙂

Bir yanlış anlaşılmayı da yazımın sonunda belirtmek isterim ki ne kadar uzun vizenizin olması o ülkede o kadar kalabileceğiniz anlamına gelmez. Vizeniz ne kadar uzun olursa olsun Schengen ülkeleri içerisinde kalma hakkınız 180 gün içerisinde sadece 90 gündür. Süreyi geçirdiğiniz zaman ise ceza yersiniz. Bu da bir sonraki gelişinizde zorluk ya da engel demektir.

Bütün bu bilgiler hem Schengen almanızı hem de daha uzun süreli almanızı kolaylaştırır umarım. Sorularınız ve yorumlarınız varsa aşağıya ekleyebilirsiniz.  Hepinize bol şanslar.

Keyifli Seyahatler!