Bir Başka Kaotik Başkent:Manila

Manila hakkında hangi bloga baksanız gitmeyin, etmeyin, kendinize yazık etmeyin der çoğunlukla. Evet aslında Filipinler’de gezilecek onca yer varken Manila’da trafikte zaman harcamak pek akıl karı değil ama ben Manila’ya 7 kez gelmişim, görmeden geçmeyeyim diyerek uğradım, çok da memnun kaldım, pek sevimli arkadaşlar edindim, şimdi baktığım zaman iyi ki yapmışım diyorum.

Manila bir metropol, Filipinler’in en büyük adası Luzon’da yer alıyor. Uluslarası havaalanı burada.

Manila Ninoy Aquino havaalanında 4 terminal var, mutlaka hangi terminalden uçtuğunuzu kontrol etmeniz lazım.

Genel olarak özetlersek

Terminal 1 : Çoğu Uluslarası uçuşlar(KLM, Singapore, Cebu pacific vs hariç)

Terminal 2: Philippine Airlines yerel uçuşları

Terminal 3: Cebu Pacific uçuşları

Terminal 4: Air Asia, TigerAir yerel uçuşları gibi.

Bunlar kesinlikle net bilgiler değil. Mesela Air Asia ile PP’e 4. terminalden uçuyorsunuz ama Kuala Lumpur’a 1. terminalden gidiyorsunuz o yüzden genel olarak durum böyle olsa da mutlaka Ninoy sitesinden veya biletinizi aldığınız siteden uçuş terminalinizi kontrol edin. Bu bilgi neden önemli; çünkü terminaller arası belirli bir mesafe var ve shuttle ortalama yarım saat-1 saat arası geliyor ve trafiği de gözönüne katarsanız uçuşlarınız arası en az ortalama 2-2.5 saate ihtiyacınız olabilir. Veya daha önce söylediğimiz gibi napıyoruz Uber yüklüyoruz, terminaller arası da uberliyoruz.

 

 

Manila’da kalınacak en güzel bölge Makati. Ben de bu bölgeden bir otel rezervasyonu yaptım fakat havaalanından bindiğim taksinin şöförü trafik yoğun olduğu için beni havaalanına daha yakın bir yerde konaklamak için ikna etmeye çalıştı durdu. Yolda bir iki otele uğradık ama neyse ki sonradan ben Makati konusunda ısrarcı oldum da otelime varabildim(çabuk gaza geliyorum galiba)

Makati’nin güzel yanı çok merkezi olması, ihityacınız olan herşey elinizin altında.Üstelik havaalanından skyway mevcut ve trafiğe takılmadan Makati’ye varabiliyorsunuz, ama Makati’nin kendi trafiği kötü. Bu nedenle tam olarak skywayin bitiminde bir yerlerde kalırsanız çok avantajlı olur.

Manila’da herkes gece gündüz trafikten şikayet etse de İstanbul’dan sonra bana çok da kötü gelmedi. Yine hava kirliliği de bu şehirde başlı başına bir sorun.

Manila’da kalış amacım buradan Taal Volcano‘yu ziyaret etmekti, o yüzden kısıtlı zamanımı dolu dolu geçireyim dedim. Bir şehri tepeden izlemenin iki yolu vardır, ya şehirdeki kuleye gidecekseniz, ya da kendinize başka bir yüksek bina bulacaksınız. Ben de bu şehirdeki en güzel skybarlardan birini öğrenip oraya gittim. (Bana verilen tavsiye Seda Bonifacio Global City Hotel’in barıydı.)

Manila’da tarihi yerleri görmek isterseniz; Intramuros bölgesine gitmeniz gerekiyor. Ulaşımı Jeepneylerle de sağlayabilirsiniz ama ben genel olarak Uber tercih ettim. Hatta Uberpool bile denedim, çok eğlenceliydi.

Intramuros bölgesinde; Rizal Park, St Agustin kilisesi, Fort Santiago, Ulusal müze ve Manila Ocean Park gibi pek çok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Yine buraya çok yakın olan Manila limanı ve Asya’nın en büyük alışveriş merkezi SM Mall of Asia da boş vaktiniz varsa görebilecekleriniz listesinde(Mall uzmanı gibi hissettim kendimi)

Manila’dan Taal Volcano için tur kiralayabilir, veya sizi gezdirmeye niyetli bir Filipino’dan yardım alabilirsiniz. Daha önce yanardağ ziyaretleriniz olduysa en muhteşemi olarak gözükmese de ziyaret edilmeye değer ama ben size bir başka yerden daha bahsedeceğim, Masungi Georeserve.

Filipinler’in en güzel yanı doğayla sporu ve aktiviteyi birleştirmiş olmaları. Bu da bir aktivite parkı, giriş için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor ve en önemlisi de giriş için sanırım en az 6 kişi olmanız gerekiyor yoksa tüm giriş ücretini siz ödüyorsunuz.

 

Yine Manila’ya yakın bir bölge Tanay; burada da kısa bir şelale ziyareti yapabilirsiniz.

Manila hakkında eminim daha çok yazacak şey vardır, ama “Filipinler; binlerce adası arasında vaktinizi doğru değerlendirmeniz gereken ülke” diyerek bir başka adada görüşmek üzere hoşçakalın diyorum.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir